|     |  

Endoskopik Kaş Kaldırma (Brow Lift)

Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı nedir?

Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı, düşük kaşları normal pozisyona kaldırmak, alın cildini gererek yatay çizgileri yok etmek amacıyla, klasik kaş kaldırma işlemine nazaran çok daha küçük kesilerden endoskop yardımıyla girilerek yapılır.

 

Endoskopik kaş kaldırma nasıl yapılır?

Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Alın bölgenizin üstündeki saçlı derinin içine 1-2 cm’lik 3 adet, şakak bölgesindeki saçlı deriye her iki tarafta birer adet kesi yapılır. Bu kesiler sırasında saçınızın tıraş edilmesine gerek yoktur. Yapılan kesilerden endoskopik yardımıyla girilerek alın bölgenizdeki tüm dokular derin planda serbestleştirilir, kaşlar yukarıya doğru istenilen seviyede çekilir, yeni pozisyonunda (alın üstünde kemiğe, şakakta adele kılıfına) tespit edilir. Ameliyat sırasında ek olarak kaşları çatmaktan sorumlu adaleler zayıflatılarak oblik çizgiler giderilebilir. Kesilerin tamamı saçlı deride olduğundan, ameliyat sonrası iz kalmaz.

 

Ameliyat sonrası ne beklemeyelim?

Ameliyat sonrası alında hafif gerginlik ve ağrı olabilir, ağrı kesicilerle kolayca kontrol altına alınabilir. Cilt altında kan toplanmasına engel olmak için konulan ince dren ve alın bölgenizin etrafına sarılan bandaj ertesi gün ağrısız bir şekilde alınır. Yaşlanma süreci insandan insana büyük değişkinlik göstermektedir, ancak kabul edilen genel görüş bu cerrahinin etkilerinin ortalama 10-15 yıl süreceğidir.

 

İşten ne kadar izin almam gerekecek?

Genel olarak endoskopik kaş kaldırma ameliyatı sonrası iyileşme süresi kısadır ve 3-4 gün sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Hastadan hastaya değişkenlik gösteren, göz etrafında oluşabilecek hafif-orta derede şişlik ve morarma genelde 5-7 günde kaybolur; nadiren 10 güne kadar uzayabilse de, hafif bir makyajla kolaylıkla kapatılabilir.