|     |  

Kepçe Kulak Onarımı (Otoplasti)

Kepçe kulak deformitesi nedir?

Kulak katlantısının gelişmemiş olması, kepçe çukurunun derin olması ve kulak kepçesinin kafadan ayrık durması ile karakterize bir deformitedir.

 

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?

Kulak kepçesinin arkasından yapılan cilt kesisiyle girilir, dikişlerle kıkırdağa şekil verilerek kulak katlantısı oluşturulur, kepçe geriye doğru yatırılıp dikilerek ayrıklık düzeltilir.

 

Kepçe kulak ameliyatı en erken ne zaman yapılabilir?

Kepçe kulaklı çocuklar özellikle okula başladıklarında acımasız alaylara maruz kalabilir ve ruhsal durumları bozulabilir. Küçük yaşta düzeltilmemesi halinde kişilerin hayat boyu sosyal ilişkilerini etkileyen bir takıntı haline gelebilir. Çocukların ruhsal durumlarının etkilenmemesi için ilkokula başlamadan önce, kulak kepçesinin gelişimini büyük oranda tamamladığı 5-6 yaşta ameliyatın yapılması idealdir. Erken yaşta ameliyat yapılması hem çocuğun ruhsal olarak yaralanmasını önler, hem de yumuşak olan kıkırdaklar daha kolay şekillenir.

 

Ameliyat sonrasında ne beklemeliyim?

Yaşı küçük hastalar genel anestezi altında ameliyat edilirler. Yaşı daha büyük olanlar ve erişkinlerde ise işlem sedasyon altında gerçekleştirilebilir. Ameliyat 1 saat kadar sürer, sonrasında ağrı genelde hissedilmez. Kulak kepçesinin şeklinin korunması ve kan birikmemesi için uygulanan bandaj dolayısıyla oluşabilecek baskı hissi, ağrı kesicilerle kolayca ortadan kaldırılabilir. Kesinin kulak arkasında gizlenmiş olması nedeniyle iz kalmaz.

 

Günlük yaşantıya ne zaman dönebilirim?

Hastalar genellikle aynı gün evlerine gidebilir ve günlük aktivitelerine (travmaya maruz kalmamak kaydıyla) dönebilir. Ameliyatın ertesi günü kulakları sıkıca saran kafa bandajı çıkarılır, hastanın uygulayacağı gevşek bir tenisçi bandı takılmaya başlanır. Tenisçi bandı bir hafta doluncaya kadar düzenli takılır, sonrasında ise bir süre daha (travmalara bağlı oluşabilecek açılmaları önlemek için tercihen 2-3 ay) sadece geceleri kullanmaya devam edilmesi önerilir.