|     |  

Üst Göz Kapağı Estetiği (Üst Blefaroplasti)

Üst blefaroplasti ameliyatı nedir?

Üst blefaroplasti ameliyatı, üst göz kapaklarındaki yaşlanma belirtileri, cilt fazlalığı, torbalanma, asimetri gibi problemleri gidermek için yapılır. Üst blefaroplastide ihtiyaca göre sarkmış cilde, altındaki adeleye ve yağ dokusuna müdahale edilebilir.

 

Üst blefaroplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Üst blefaroplasti ameliyatı sıklıkla lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Üst göz kapağı kıvrımından geçerek belli olmadan iyileşecek sekilde kesi yapılır. Fazla cilt ile birlikte gerektiğinde fazla adele ve yağ dokusu çıkartılır, cilt kesisi dikişlerle kapatılır.

 

Ameliyat sonrası ne beklemeliyim?

Bu girişim lokal anestezi altında, hastanede yatmaya gerek olmadan günlük bir uygulama olarak gerçekleştirilebilir. Ameliyat sonrası bandaj gerekmez. Hafif derece ağrı olabilir ancak ağrı kesiciler ile kolayca kontrol edilebilir.

 

Üst göz kapağı etrafındaki 2-3 günden itibaren hafifleyen şişlik ve morluğa yonelik ilk 48 saat aralıklı olarak buz uygulanır. 1 hafta boyunca dikişlerin üstüne antibiyotikli pomad uygulaması önerilir. 4 ile 7 gün içinde emilmeyen dikişler alınır, emilen dikişler ise 1-3 hafta içinde kendiliğinden erir.

 

İşten ne kadar izin almam gerekecek?

Genellikle üst bleferoplastinin iyileşme süreci kısadır ve günlük hayatınıza ameliyattan sonra yapılan işlemin özelliğine göre değişmek üzere 3-7 gün içerisinde dönebilirsiniz. Şişme ve morarma genellikle 1 haftada tamamen geçer, Ameliyattan 4-5 gün sonra makyaj yapabilirsiniz.