|     |  

Alt Göz Kapağı Estetiği (Alt Blefaroplasti)

Alt blefaroplasti ameliyatı nedir?

Alt blefaroplasti ameliyatı alt göz kapaklarındaki yaşlanma belirtileri, gevşeklik, cilt fazlalığı, torbalanma, asimetri gibi problemleri gidermek için yapılır. Alt blefaroplastide ihtiyaca göre sarkmış cilde, altındaki adeleye ve yağ dokusuna müdahale edilebilir.

 

Alt göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır?

Alt göz kapağı ameliyatı için 2 temel cerrahi yaklaşım vardır; alt göz kapağında kirpiklerin hemen altına yapılan bir kesiyi içeren ciltten (dıştan, eksternal) yaklaşım ve alt göz kapağının içinden yapılan bir kesiyi içeren konjonktival (içten, internal) yaklaşım. Alt göz kapaklarında torbalanmayla birlikte cilt fazlalığı olan hastalar kirpiklerin hemen altından yapılan bir kesiyle cilt fazlası, kas ve yağ dokusunun çıkartıldığı eksternal yaklaşım için uygun adaydırlar. İstenilen miktarda cilt ve yağ dokusu çıkartılır, ihtiyaca göre fazla yağ dokuları aşağı kaydırılarak oluk seklindeki çukurluğu kamufle etmekte kullanilabilir. Alt göz kapağını desteklemek amacıyla alt göz kapak kenarını asıcı ek dikişler kullanılabilir, cilt kesisi dikişlerle kapatılarak ameliyat sonlandırılır. Internal yaklaşım ise alt göz kapaklarında torbalanma olup, belirgin cilt fazlalığı olmayan hastalarda tercih edilebilir. Alt göz kapağı içinden yapılan kesiden girilerek fıtıklaşan yağ dokusu görülür ve çıkartılır. Ameliyat sonunda dikiş gerekmez.

 

Ameliyat sonrası ne beklemeliyim?

Bu girişim hastaneye yatmanıza gerek kalmadan günlük bir uygulama olarak sedoanaljezi altında gerçekleştirilebilir. Ameliyat sonrası bandaj gerekmez. Hafif derece ağrı olabilir ancak ağrı kesiciler ile kolayca kontrol edilebilir.

 

Gözler etrafındaki 2-3 günden itibaren hafifleyen şişlik ve morluğa yonelik ilk 48 saat aralıklı olarak buz uygulanır. Kirpik altından yapılan kesi ile gerçekleştirilen hastalarda, ilk haftalarda adele güçsüzlüğüne bağlı alt göz kapağında hafif gevseklik ile eşlik eden göz kuruluğu gelişebilir. Bu durumda alt göz kapağına yukarı doğru masaj uygulanıp suni gözyaşı damlaları kullanilabilir. Cilt kesisi yapılan hastalarda 4 ile 7 gün içinde emilmeyen dikişler alınır, emilen dikişler ise 1-3 hafta içinde kendiliğinden erir.

 

İşten ne kadar izin almam gerekecek?

Genellikle alt bleferoplastinin iyileşme süreci kısadır ve günlük hayatınıza ameliyattan sonra yapılan işlemin özelliğine göre değişmek üzere 3-7 gün içerisinde dönebilirsiniz. Şişme ve morarma genellikle 1 haftada tamamen geçer, nadiren noktasal morluklar şeklinde 15 günü bulur ve makyajla kolaylıkla kapatılabilir. Ameliyattan 4-5 günden sonra makyaj yapabilirsiniz.