|     |  

Botoks

Botoks nedir, nasıl etki eder?
Botoks laboratuar ortamında bakterilerden elde edilen bir exotoksin olup, hedeflenen kas içerisine ince uçlu iğneyle enjekte edilerek uygulanır. Uygulandığı kasta geçici felç oluşturarak etki eder. Kozmetik amaçlı kullanımda, mimik adelelerinin fazla kasılmasına bağlı gelişen ciltteki kırışıklıkların azaltılması veya yakınlarındaki yapıların (kaş yüksekliği gibi) pozisyonunun ayarlanması hedeflenir. Mimik adelelerinin aşırı kullanılmasına bağlı gelişen kırışıklıkların düzeltilmesiyle dinlenmiş, daha genç bir görünüm kazandırılır. Oluşan etki doza bağlı olmakla birlikte, ortalama 3-6 aylık süre zarfında eski hale geri döner.

Botoks yüzü şişirir mi?
Botoks bir dolgu maddesi değildir, şişlik etkisi yaratması söz konusu değildir.

Herkes botoks yaptırabilir mi?
Nadir görülen bazı kas hastalıkları ve botoksa karşı bilinen bir alerji durumu dışında herkes güvenle yaptırabilir. Pek çok tedavi ve uygulamada olduğu gibi, hamileler ve emziren annelere uygulanması ise tavsiye edilmez.

Botox uygulaması ağrılı mıdır?
Yüze botoks uygulaması ortalama 4-5 dakikalık bir işlemdir. Botoks hedeflenen adeleye en ince uçlu iğne ile uygulanır, bu sebeple, belirgin acı veya ağrı duyulmaz. Öncesinde lokal anestezik kremlerle uyuşturularak uygulama daha konforlu gerçekleştirilebilir.

Yüzün hangi kısımlarına uygulanır?
Kozmetik amaçlı botoks sıklıkla alına ve göz etrafına fazla mimik kullanılmasıyla oluşan kırışıklıkları gidermek için, her bir bölgeye birkaç enjeksiyon yapılacak şekilde uygulanır. En sık olarak alındaki yatay çizgilerin, iki kaş arasındaki dik ve oblik çizgilerin, gözlerin dış kısımlarındaki radyal çizgilerin (kaz ayaklarının) azaltılmasında kullanılır. Belli bölgelere yapılan enjeksiyonlarla kaşların pozisyonu ayarlanıp yükseltilebilir. Yanı sıra üst dudaklardaki, çenedeki, burun yan taraflarındaki adelelerin fazla kasılmalarıyla gelişen çizgilerin ve boyunun ön tarafındaki dikey bantların azaltılması için de kullanılabilir.

Uygulama etkisini ne zaman gösterir, ne kadar sürer? Tekrarlamak gerekir mi?
Enjeksiyondan 2-3 gün sonra kas zayıflığı başlar, 7-10 günde kırışıklıklarda düzelme belirginleşir ve 3-6 ayda kaybolur. Etki kaybolunca, ortalama 4-5 ay sonra botoks tekrar uygulanır. Bu şekilde tekrarlanan uygulamaların herhangi bir zararı yoktur. Aksine, tekrarlayan botoks uygulamaları sonrasında adelelerin uzunca bir süre gevşek kalması nedeniyle uygulanan bölgede kırışıklıklarda azalma beklenir.

Botoks sonrası istenmeyen ne gibi durumlar olabilir?
İğne yerlerinde nadiren birkaç gün süren küçük morarmalar oluşabilir. Uygulama sonrası nadiren kaşlarda asimetri veya göz kapağında geçici düşüklük gelişebilir. 1 hafta sonra hastayı rötuşa çağırmak, nadiren gelişebilecek bu tür problemleri gidermek açısından faydalıdır.

Günlük yaşantıya ne kadar sürede dönülür?
Enjeksiyonlardan hemen sonra işinize geri dönebilirsiniz.