|     |  

Yüze PRP Uygulanması

PRP nedir?

Yüze PRP Uygulanması (Platelet rich plasma= trombositten zenginleştirilmiş plazma), hastanın kendi kanından hazırlanan, trombositten zenginleştirilmiş plazmasıyla yapılan uygulamalara verilen isimdir. Trombositler, kanın pıhtılaşması ile ilgili işlevlerinin yanısıra, doku hasarının iyileşmesini sağlayıcı özellikteki büyüme faktörlerini de salgılarlar. PRP uygulamasında hasarlı dokuya kan dolaşımıyla taşınabilecek olandan çok daha fazla trombosit verilerek, dokulardaki hasarın ya da yaşlanmanın etkilerini geriye çevirerek gençleşme etkisi gösterecek doğal büyüme faktörleri istenen bölgeye uygulanmış olur.

PRP nasıl uygulanır?

Hastadan özel bir tüpe az miktarda kan alınırp santrifüj edilerek elde edilen trombositten zenginleştirilmiş plazma kısmı aynı hastaya tekrar uygulanır. Uygulama yüz, boyun veya saçta hedeflenen bölgeye enjeksiyonla direkt uygulanabileceği gibi, roller veya cilt soyma uygulanan bölgeye maske halinde de tatbik edilebilir.

PRP güvenli midir?

PRP uygulamasında, kişinin kendi kanından ayrıştırılan trombositlerin kullanılıyor olması nedeniyle son derece güvenlidir.

PRP sonrası ne beklemeliyim?

PRP uygulanan bölgede (cilt veya saç) genel olarak canlılık gelişir. Cilt soyma (peeling) işlemlerini takiben derinin hızla yapılanmasını sağlar, yaşlanma ve UV ışınlarına maruziyet sonrası oluşan cilt kırışıklıklarını, lekelenmeleri, çöküntülerini hafifletir, göz altlarındaki koyu renk değişikliğini azaltır, cilde esneklik ve parlaklık kazandırır, iyileşme problemi yaşanan cilt yaralarında iyileşmeyi hızlandırır, saçları canlandırır, saç dökülmesini azaltır.

PRP uygulamalarında nasıl bir protokol izlenir?

İlk uygulama sonrası dahi uygulanan bölgede canlanma, parlaklık ve ışıltı farkedilir. İhtiyaca göre belli aralıklarla yapılabilecek tekrarlayan uygulamalarda etkinlik ve kalıcılık artar.

Tedavi ağrılı mıdır?

Uygulamalarda en ince iğneler kullanıldığından kolay tolere edilen ağrı, tedavi öncesi topikal anestetik sürülerek minimize edilebilir.

PRP sonrası günlük yaşantıya ne zaman dönebilirim?

Tedavi kürü sonunda ciltteki uygulama biçimiyle ilgili oluşabilecek minimal hassasiyet ve kızarıklık dışında normal günlük hayatınız etkilenmez.