|     |  

Dermabrazyon

Dermabrazyon nedir?

Derideki pürüzlerin giderilmesi, yara izlerinin azaltılması amacıyla özel bir motora bağlı olarak dönen zımpara uçlar yardımıyla, derinin mekanik olarak tıraşlanması soyulması.

Dermabrazyonun diğer soyma işlemlerine kıyasla avantajları nelerdir?

Dermabrazyon ile derinin istenilen seviyesine kadar inilerek, kontrollü bir cilt soyma gerçekleştirilir. Bu nedenle, özellikle yüzdeki derin akne skarlarının giderilmesinde, yara izlerinin azaltılmasında, dudak çevresindeki dikey kırışıklıkların (sigara çizgileri) azaltılmasında diğer yöntemlere tercih edilir.

Dermabrazyon işlemi nasıl yapılır?

Dermabrazyon işlemleri genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

İyileşme döneminde kızarıklığın daha az rahatsız edici gözükmesi amacıyla, genellikle sadece problemli bölgeye değil, problemli bölgeyi içeren yüz ünitesine dermabrazyon uygulanır. Örneğin, yanakta küçük bir iz varsa, o taraftaki tüm yanağa (etrafa doğru yüzeyelleştirilecek şekilde) dermabrazyon uygulanması tercih edilir. Ayrıca ideal iyileşme için, yüzün diğer kısımlarına da triklor asetik asit (TCA) veya lazerle cilt soyma uygulanması, oluşabilecek ton farkını önlenmek, homojen bir görünüm sağlanmak ve bölgesel kızarıklıkların önüne geçmek açısından önerilir.

Dermabrazyon ne kadar sürer?

İşlem uygulanacak bölgenin genişliği ile ilişkili olarak yaklaşık 15-20 dakika sürer. Hasta aynı gün evine gidebilir. İşlem bölgesine kabuklanmayı engelleyecek şekilde koyu kıvamlı nemlendirici krem uygulanması, günde 3-4 kez duru suyla yıkanması, soyulan cildin yenilenmesi tamamlanıncaya kadar her defasında krem uygulamaya devam edilmesi önerilir.

İşe ne zaman dönebilirim?

Hastalar uygulamanin derinligine bagli olarak cilt epitelizasyonu tamamlanınca, ortalama 7-10 gün sonra işe dönebilir. Uygulama bölgesindeki kızarıklık bir kaç ay azalarak devam edebilir, erken dönemde kapatıcı kullanılması gerekebilir.

İşlem sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Koyu ten rengi olan kişilerde, dermabrazyon sonrası kalıcı olabilecek renk değişimleri ve lekelenmeler görülebilir. Bu hastalarda dermabrazyon dışı tedaviler tercih edilmelidir. İşlem sonrası hastaların altı ay güneşten korunmaları ve düzenli güneş koruyucu kullanmaları gerekir.